Dieta jest najważniejsza

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Nie licz na to, że bez diety osiągniesz zadowalające efekty na siłowni. Jest ona podstawą każdego sensownego planu treningowego oraz zdrowego trybu życia.

Jeżeli chcesz osiągnąć swój cel to dieta w sporcie będzie jego fundamentem. Bez odpowiedniej ilości materiału budulcowego organizm nie poradzi sobie w naprawie tkanek. Nie będzie również posiadał substancje, które pomogą mu zwiększyć magazynowanie ATP, które odpowiedzialne jest za wytwarzanie energii do pracy mięśni.

Dieta – sukces i zdrowie

Zwykły człowiek który nie przestrzega diety, zazwyczaj choruje, źle się czuje, czuje się słaby. A sportowiec  tak naprawdę nie ma czasu chorować, bo wtedy nie miał by lepszych efektów. Jest już ponad 300 diet, a spośród nich działa tak naprawdę tylko jedna. A mianowicie dieta właściwa. A to znaczy, dostarczenie naszemu organizmowi we właściwym czasie, właściwych substancji.

A czym są te substancję? Oto one: białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy, minerały i woda.

Gdzie jest stek ?! – To jest białko.

Gdzie tu oliwa z oliwek ?! – To są tłuszcze.

Gdzie tu banan ?! – To są węglowodany proste.

Gdzie tu owsianka?! – To węglowodany złożone.

Powiem Ci teraz coś co może Cię zaszokować. Aktualnie ludzie spożywają 100 razy mniej witamin niż miało to miejsce 100 lat temu. Możesz widzieć i czuć jak dzisiejsza żywność jest smaczna, pachnąca, chrupiąca. Jednak w tym wszystkim wiąże się pewien haczyk. Mianowicie, jest to żywność wysoko przetworzona. A kiedy żywność jest dużo razy przetwarzana to jej składniki mineralne, witaminy, białko, węglowodany i tłuszcze tracą na wartości. Kto wie czy tak naprawdę już ich w końcowej fazie ich nie posiada i nie zjadamy tak naprawdę żywności która jest bezwartościowa. Organizm nie ma co z nią zrobić więc odkłada ją jako tłuszcz, bo nie może jej strawić (bo tak naprawdę nie ma co trawić, ponieważ substancje w niej są bezwartościowe ).

Kiedy kosimy żyto rosnące na polu to w tych ziarnach znajduje się 22 istotne substancje dla naszego organizmu. Po pełnym przemiale w mące zostają 2 takie substancję i 4 dodawane sztucznie. Potem jest robiony z tego chleb w wysokiej temperaturze.Powyżej 40 st. C witaminy się rozpuszczają, a białko się ścina. I takie właśnie daje nam pieczywo piekarz. Jednak wina jest po naszej stronie. Chleb jest pachnący, chrupiący, bardzo smaczny, jednak bezwartościowy. Dlatego musimy zaprzestać jeść chleb by mieć lepsze wyniki w sporcie.

Białko – podstawowy budulec mięśni

Najważniejszym składnikiem naszego organizmu są białka składa się ono z 22 aminokwasów. Białko dzieli się na pełnowartościowe (zawiera wszystkie 22 aminokwasy) i niepełnowartościowe (to takie, które mają mniej niż 22 aminokwasy). Aminokwasy dzielą się na egzogenne (jest ich dziesięć) organizm nie może ich wytworzyć, muszą być dostarczane z zewnątrz i endogenne:  aminokwasy, które organizm może syntetyzować samodzielnie, w przeciwieństwie do aminokwasów egzogennych, które musi przyjmować systematycznie wraz z pożywieniem.

Źródłem białek pełnowartościowych jest: mięso, dróg, jaja, mleko i jego przetwory, ryby i owoce morza. Białko pochodzenia roślinnego jest niepełnowartościowe. Możesz podnieść ich jakość spożywając je z białkami pełnowartościowymi. Na początku możesz mieć mętlik w głowie i może Ci się wydawać że to wszystko jest trudne. Jednak wystarczy znać kilka wskaźników i łatwo można wyliczyć potrzeby organizmu.

Każda dieta musi być indywidualna, ponieważ osoba, która waży 70 kg będzie musiała zjeść więcej niż osoba która waży 60 kg. Uogólnienia nie są najlepsze. Są jednak w internecie tabele dzięki którym dowiesz się ile powinieneś zjadać białka, węgli, tłuszczy, kalorii w swoim wieku i wadze. Metabolizm to ciągły proces na który składa się: anabolizm – budowa, katabolizm – rozpad. Białka nasze są cały czas budowane i rozkładane. Organizm jest w stanie odbudować niecałe 50% rodzajów białek. Pozostałe jednak muszą być dostarczone z zewnątrz w postaci żywności. 22 aminokwasy stanowią podstawę wszystkich substancji białkowych. Białkiem nie tylko są nasze mięśnie ale także hormony, płyny ustrojowe. Dystrybucja aminokwasów w organizmie jest procesem skomplikowanym przekraczającym możliwości dzisiejszej nauki. Te 22 aminokwasy które znajdują się w naszym białku muszą się znaleźć osobno we krwi dlatego nasz organizm rozkłada białko do pojedynczych części. Nikt nie wie dlaczego jest tak i skąd organizm wie gdzie wprowadzić dany aminokwas do jakiej tkanki.

Białko musi być przyjęte w czasie około-treningowym (przed i po treningu). Przyśpiesza ono przemianę materii o około 29-41% a węglowodany do około 11%. Dlatego jeżeli chcemy się odchudzać to musimy przyjąć dietę wysokobiałkową. Szczegóły tej diety są już bardzo zaawansowane i musimy się zastanowić, czy mamy wiedzę by ją poprawnie skomponować.

Węglowodany – energia dla ciała

Białka do budowy mięśni i naszego ciała jest niezastąpione ale jako źródło energii się nie sprawdza.  W tym lepiej dają sobie radę węglowodany i tłuszcze. Nie radzę zastąpienie diety białkowej w węglowodanową. Ponieważ organizm gdy ma nadmiar węglowodanów to zamienia je w tłuszcz. Węglowodany to podstawowe źródło energii. Mózg i układ nerwowy czepie energię tylko jedynie z węglowodanów. Gdy brakuje w diecie węglowodanów dochodzi do ketozy. Węglowodany są to cząsteczki węgla połączone z wodą. Są one najlepszym źródłem energii. 1 gram węglowodanów jak i  1 gram białka dostarczają nam po 4kcal. Wszystkie węglowodany są pochodzenia roślinnego.

Cukry proste i złożone

Cukry dzielą się na: proste – monocukry i podwójne – bisacharydy, oligosacharydy, polisacharydy. Organizm może produkować potrzebne węglowodany z tłuszczu. Czasami przeszkodą w kontynuowaniu diety jest nastawienie psychiczne. Niedobór węglowodanów w diecie może powodować głód trudny do zniesienia. Węglowodany spalają się w różnym tempie, najszybciej to proste, im bardziej złożone tym wolniej. Szybko przejścia w glukozę określa indeks glikemiczny. Tylko glukoza może przenikać do mięśni.  W mięśniach dochodzi do przemiany glukozy w glikogen cukry złożone.

Rezygnacja w diecie z węglowodanów powoduje upośledzenie metabolizmu. Korzystniej jest odżywiać się węglowodanami złożonymi gdyż dłużej dostarczają energię. Glukoza jest odprowadzana do komórek mięśniowych przez insulinę. Im prostsze węglowodany tym więcej powstaje insuliny i szybciej dostarczana jest glukoza do mięśni. Gdy mięśniom nie brakuje glikogenu glukoza pakowana jest do komórek tłuszczowych. Nadmiar cukru jest odpowiedzialny za odkładanie się tkanki tłuszczowe. Bardzo zwodnicze dla naszej figury jest systematyczne podjadanie słodkości. Cukry występują pod różnymi postaciami. Cukry proste dla kulturysty są wskazane jedynie bezpośrednio po treningu. Celuloza  zalicza się do cukrów ale nie dostarcza energii a jedynie wspomaga perystaltykę jelit.