W dzisiejszych czasach rynek elektroniki jest tak olbrzymi, że zawsze możemy znaleźć telewizor, który spełni nasze nawet najbardziej wysublimowane wymagania. Czasy, gdy w każdym domu stał taki sam czarno-biały odbiornik telewizyjny, dawno się skończyły. Co roku producenci zasypują nas nowinkami technicznymi, które sprawiają, że telewizor, który obecnie posiadamy, staje się przestarzały. Najważniejsze to nie stracić głowy i wybrać telewizor przede wszystkim dopasowany do naszych potrzeb, zarówno pod względem jakości, jak i ceny. Oprócz zainteresowania się tym, co poszczególni producenci mają do zaoferowania, warto też śledzić obejmujące telewizory promocje.

Full HD, Ultra HD, czyli nowe technologie w natarciu. Co jest warte Twoich pieniędzy?

Telewizja HD (ang. high definition) nie jest już niczym nowym. Stale jednak pojawiają się jej kolejne formy rozwojowe. Każda oznacza obraz w wyższej rozdzielczości, zazwyczaj o konkretnych wymiarach (np. Full HD – 1920 x 1080 pikseli, Ultra HD – 3840 x 2160 pikseli). Jest to spowodowane tym, że na rynek wprowadzane są coraz większe telewizory, które potrzebują bardziej zaawansowanych technologii, by gwarantować wysoką jakość obrazu. Oczywiście każda kolejna generacja to wyższe koszty.

Warto też mieć na uwadze, by przeglądając oferowane na telewizory promocje, nie dać się zwieść jakiemuś trudnemu do rozszyfrowania skrótowi, który za to sugeruje bardzo wysoki standard zaawansowania technologicznego, np. 4K UHD. Określenia te z przyczyn marketingowych bywają stosowane zamiennie, a telewizor w standardzie UHD nie musi mieć zbyt wiele wspólnego z 4K.

Full HD z pewnością sprawdzi się w twoim domu, jeżeli nie masz nadmiaru pieniędzy w portfelu na tę inwestycję. Jeżeli zaś niestraszne ci wysokie koszty, możesz rozejrzeć się za urządzeniami kolejnej generacji.

Ważną sprawą jest też sam ekran. Dostępne na rynku standardy to OLED, LCD/LED, QLED. OLED daje świetną jakość kolorów i czerni, jednak w zamian za to jest dość kosztowny; kosztuje znacznie więcej niż pozostałe. Telewizor LCD (LED – wersja z dodatkowym podświetleniem panelu LCD diodami LED) jest przede wszystkim tańszy, ale odbija się to na jakości kolorów. Technologia QLED to wersja LCD, która jest wyposażona warstwę tzw. kropek kwantowych, poprawiających jakość barw.

Technologie swoją drogą, a ceny swoją. Śledź oferowane na telewizory promocje!

Telewizor wyposażony w nowe technologie jest dosyć kosztowny. Warto więc kupować go z głową – może dobrze czasem wstrzymać się z zakupem przez jakiś czas, licząc, że cena upatrzonego przez nas urządzenia zostanie obniżona o rabat? Walczące o klienta sklepy z elektroniką mają różne ciekawe, pojawiające się raz na jakiś czas programy promocyjne. Jeśli nosisz się z zamiarem zamiany starego odbiornika na nowy, pamiętaj więc, by regularnie przeglądać proponowane na telewizory promocje.