Czy można uprawiać sport w trakcie ciąży?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zastanawia Cię, czy w ciąży można ćwiczyć? Szukasz sportu, który pozwoli Ci utrzymać kondycję i nie zaszkodzi dziecku? Podpowiadamy, jaki sport w trakcie ciąży można uprawiać! Zapraszamy do lektury!

Sport w trakcie ciąży – fitness

Ćwiczenia fizyczne są zalecane przez lekarzy dla kobiet w stanie błogosławionym, ponieważ pozwalają utrzymać dobrą kondycję przyszłej mamy. Odpowiednio dobrana dyscyplina może także przygotować lepiej do porodu i pomóc znieść bolesne dolegliwości.

Jedną z dyscyplin, które są zalecane dla ciężarnych kobiet, jest fitness. Dzięki ćwiczeniom organizm może szybciej wrócić do formy po porodzie, regularna aktywność fizyczna zapobiega także powstawaniu zakrzepów i hemoroidów.

Sport w trakcie ciąży – dyscypliny, które wpływają dobrze na zdrowie

Regularna aktywność fizyczna zapobiega powstawaniu żylaków i rozstępów, wzmacnia kobiece ciało i wpływa pozytywnie na psychikę. Dzięki ćwiczeniom organizm, zarówno matki, jak i dziecka, jest odpowiednio dotleniony. Dyscypliny wskazane dla przyszłych mam to pływanie i jogging (na krótkich dystansach i po płaskim terenie). Zalecane są także długie spacery, aerobik, aqua aerobik, stretching, ćwiczenia na rowerku stacjonarnym oraz joga. Kobiety w ciąży mogą także śmiało uprawiać nordic walking w pięknych okolicznościach przyrody. Przed wizytą na basenie należy dobrze się rozgrzać i nie ćwiczyć zbyt forsownie.

Sport w trakcie ciąży – dyscypliny, których należy unikać

Kobiety w stanie błogosławionym nie powinny przemęczać i przeciążać organizmu, dlatego niektóre dyscypliny sportowe są w tym czasie niewskazane, a nawet zabronione. Na czas ciąży należy zarzucić treningi dyscyplin, które mogą powodować urazy i kontuzje, a także unikać czynności, w trakcie wykonywania których ciężarna może zostać narażona na utratę równowagi i upadek.

Dla ciąży i zdrowia dziecka mogą być niebezpieczne:

  • sporty ekstremalne
  • wspinaczka
  • jazda konna
  • wioślarstwo
  • narciarstwo
  • rywalizacyjne sporty grupowe (siatkówka, piłka nożna, piłka ręczna, koszykówka, hokej)
  • sztuki walki

Ćwiczenia fizyczne są niewskazane dla kobiet, które mają problemy z nadciśnieniem lub trudności z utrzymaniem ciąży. W przypadku, gdy ciężarna odczuwa ból w klatce piersiowej lub brzuchu, ma zawroty głowy, mdłości lub problemy z oddychaniem, ćwiczenia należy niezwłocznie przerwać.

Uwaga: Po 20 tygodniu ciąży odradzane jest ćwiczenie w pozycji leżącej!