Czy dieta bezglutenowa jest zdrowa

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Stosowanie diety bezglutenowej przez większość osób wiąże się z wytrwałością i wieloma wyrzeczeniami. Każda dieta, również i ta posiada swoje zalety i wady, z którymi warto się zapoznać, by zdecydować się na właściwy wybór.

Stosowanie diety bezglutenowej wyznaczone jest przede wszystkim z powodu choroby, np. organizm nie toleruje glutenu. Związane jest z wieloma wyrzeczeniami, których należy przestrzegać przez cały okres diety. Z drugiej strony, dieta bezglutenowa staje się modą, którą wykorzystują nawet sportowcy. Jednak jak każda inna dieta, również ona ma swoje wady i zalety.

Zalety diety bezglutenowej

Zalety stosowania diety bezglutenowej wynikają przede wszystkim z redukcji ilości spożywanych węglowodanów. Ci, którzy ją stosują, używają do przyrządzania swoich potraw m.in. mąki pszenne bezglutenowe czy mąki jaglane, które mają łagodny wpływ na układ trawienny. A więc jakie z tego mogą wynikać zalety diety? Jedną z ważnych zalet jest redukcja dolegliwości wynikających z nietolerancji glutenu takich, jak np. bóle głowy, problemy trawiennie czy senność, zmienność nastroju oraz nawet objawy agresji i problemy z układem nerwowym. Z innej strony, do zalet zaliczamy również redukcję dolegliwości trawiennych, wzdęć, uczucia pełności, czy biegunek, których przyczyną jest obecność glutenu. Gluten zaburza funkcjonowanie kosmków jelitowych i układu nerwowego. Dla bardziej zainteresowanych, to dieta obniża i reguluje tłuszczową masę ciała, dzięki czemu wartości odżywcze mogą być lepiej przyswajane przez organizm. Ograniczenie węglowodanów również ma na to wpływ. Wśród zalet możemy wymienić także uregulowanie gospodarki wodnej wraz ze zmniejszoną ilością spożywanych węglowodanów, regulacji ulega ilość wody zatrzymywanej przez organizm. Następuje wtedy jej filtracja przez nerki. Jednakże, przy tym należy pamiętać o uzupełnianiu organizmu w wapń, który wydalany jest razem z moczem. Następuje także poprawa samopoczucia, a waga ciała stabilizuje się. Produkty bezglutenowe są wysokiej jakości, ponieważ często pochodzą z ekologicznych plantacji i upraw. To niektóre tylko zalety, a co w takim razie z jej wadami? 

Wady diety bezglutenowej 

Wady diety bezglutenowej wynikają nie z kwestii jakości produktów, ale z kwestii materialnej. Ponieważ ponosimy z tego wszystkiego wysokie koszty, gdyż te produkty z reguły są bardzo drogie i niedostępne w zwyczajnych sklepach, tylko zazwyczaj w sklepach ekologicznych. Z tego względu utrudniony jest do nich dostęp, ponieważ produkty typowo bezglutenowe, chociażby mąki dostaniemy właśnie w ekologicznych sklepach i/lub w sklepach zielarskich. Kwestia wad diety bezglutenowej dotyczy także utrudnienia w przygotowywaniu posiłków, gdyż przykładowo robiąc naleśniki, raczej one nie wyjdą, ponieważ często gluten jest tym czynnikiem ”zlepiającym” ciasto. Możemy jednak stosować zamienniki, chociażby siemię lniane, które tak samo jak zwykła mąka jest czynnikiem zlepiającym ciasto, ciekawe tylko jak smakują w ten sposób przygotowane naleśniki. Wszystko to wymaga dużej kombinacji z naszej strony. Stosowanie diety bezglutenowej wiąże się z wysokimi restrykcjami dietetycznymi, ponieważ musimy unikać nawet tych produktów, które mają znikome ilości glutenu w sobie. W grę nie wchodzą nawet spożywane posiłki na mieście, ponieważ często nie jest znany skład przygotowanych posiłków. Przykładowo stosując dietę bezglutenową przez okres roku, musimy przez ten czas stosować produkty, by dieta przyniosła jakiekolwiek porządne efekty. Spożywając gluten po długim okresie, możemy się spotkać z problemami układu pokarmowego, a tego przecież nie chcemy.

Nadal uważasz, że dieta bezglutenowa jest zdrowa? Wybór diety należy dostosować indywidualnie do człowieka. Jest grupa ludzi, zwłaszcza sportowcy, którym stosowanie diety bezglutenowej pomaga osiągnąć zdecydowanie lepsze wyniki sportowe. Najlepiej jest utrzymywać założone restrykcje przez okres nawet czterech miesięcy, ponieważ wtedy można stwierdzić, czy mamy poprawę i czy zaszły jakieś zmiany w naszym organizmie.