Czemu warto jeść warzywa?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Już od najmłodszych lat mama biegała za nami z brokułami i z marchewką namawiając nas do ich konsumpcji. Niechętnie podejmowaliśmy się kosztowania tego typu specjałów, ale ciągle słyszane zdanie „jedz, bo nie urośniesz” motywowało nas na tyle, że decydowaliśmy się na ten krok. Teraz zdrowe jedzenie, warzywa i owoce stanowią podstawę jadłospisu coraz to większej ilości osób, które dążą do tego, aby prowadzić bardzo modny w ostatnim czasie zdrowy tryb życia. Jakie znaczenie mają w nim więc warzywa i dlaczego są aż tak ważne?

Zielone znaczy zdrowe

Od dawna wiadomo, że warzywa mają w sobie niezliczone ilości witamin i minerałów, które mają niezastąpiony wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. To właśnie dlatego lekarze i dietetycy tak gorąco namawiają nas do ich spożywania. Dodatkową ich zaletą jest zawartość dużej ilości błonnika i wody, przez co stają się małokaloryczne i dlatego nie musimy się ograniczać w ich spożywaniu. Słyszeliście kiedykolwiek o tym, żeby komuś zaszkodził nadmiar warzyw? No właśnie, mamy już gotową odpowiedź i rozwiane wszelkie wątpliwości.

Witaminy i minerały ukryte w warzywach

Do tego, aby nasz organizm był zdrowy i prawidłowo funkcjonował, niezbędne są odpowiednie witaminy i minerały, które są odpowiedzialne za wiele ważnych funkcji. Ich niedobór może powodować różnego rodzaju zaburzenia i choroby. Witaminy odpowiedzialne są przede wszystkim za odporność na infekcje, gojenie się ran, wzrok, trawienie, ciśnienie czy metabolizm. Dzięki nim czujemy się dobrze i nie dokuczają nam różnorodne dolegliwości. Minerały z kolei stoją na straży odpowiedniej regulacji gospodarki hormonalnej, a także budowę kości i zębów.

Woda zdrowia doda, czyli właściwości płynące z jej obecności w warzywach

Jak dobrze wiadomo, człowiek składa się w większości z wody, dlatego też uzupełnianie jej staje się naszym obowiązkiem, o którym nadal większość osób ciągle zapomina. Zalety wody są niezliczone, od oczyszczania organizmu i usuwania toksyn, poprzez ochronę przed nowotworami, aż po poprawę metabolizmu i lepszą koncentrację. Czego chcieć więcej?

A co z błonnikiem?

Błonnik jest elementem odpowiedzialnym za uwolnienie naszego organizmu z toksyn oraz za utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Pomaga też na problemy z jelitami, wspiera męczących się z nadwagą, a także pomaga w walce z nowotworami. Znaczne ilości błonnika występują w grochu, fasoli i soczewicy.