Co lepsze – siłownia czy fitness?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Chcesz zacząć przygodę ze sportem i nie wiesz, co wybrać, zajęcia fitness a może ćwiczenia na siłowni? Jeżeli nie chcesz nabawić się na samym początku kontuzji, polecamy zacząć od zabawy z fitnessem, gdyż nad sylwetką warto pracować, a zajęcia poprawiają nasze samopoczucie.

Dlaczego właśnie wybrać na początek fitness a nie siłownię? Ponieważ zajęcia z fitness odbywają się w grupach i są bardziej motywujące niż wykonywanie ćwiczeń na siłowni. Do tego dochodzi możliwość w przebieraniu wielu różnych treningów z fitness niż siłownia, gdzie skupiamy się na wykonywaniu czynności pod jedną partię ciała. Co jeszcze? Otóż, przy wykonywaniu ćwiczeń na siłowni skupiamy się na wzmocnieniu mięśni. Natomiast, jeśli długo nie byliśmy aktywni, np. przez odniesioną kontuzję, to najlepiej jest właśnie zacząć od poprawy naszej kondycji od zajęć fitness, np. wybierając trening ogólnorozwojowy. Wtedy mamy pewność, iż nie odniesiemy żadnej kontuzji na siłowni czy uprawiając inny rodzaj sportu.

Fitness 

Nasz wybór dotyczący zajęć fitness czy siłowni powinniśmy uzależnić od tego, co chcemy w życiu osiągnąć poprzez sport. Zbudować sylwetkę, czy masę mięśniową? Jeżeli chcemy skupić się na rozciąganiu mięśni czy zgubić zbędne kilogramy, to najlepszym wyborem są zajęcia fitness. Przy spalaniu nie potrzebnych kalorii proponujemy wybrać ćwiczenia aerobowe, które można dostosować do własnej kondycji. Zajęcia fitness to również łatwy sposób na to, by zadbać o rzeźbę naszej sylwetki, a podkład muzyczny i układ zdecydowanie przeważają nad estetyką na siłowni. Co jeszcze odróżnia fitness od siłowni? Bowiem zajęcia na siłowni nie wpływają na naszą koordynację ruchową, której poprawę możemy, chociażby zauważyć po kilku zajęciach fitness. Zajęcia fitness traktujemy nie jako formę przymusu, lecz jako atrakcyjną formę aktywności, przy której zyskujemy więcej motywacji do pracy nad sobą. Zazwyczaj zajęcia fitness prowadzone są w szybkim tempie i zwykle trwają co najmniej godzinę. Na efekty czekać długo nie musimy, zauważymy je po kilku wizytach, poprawi się nasza sylwetka, koordynacja ruchowa, a co najważniejsze, to samopoczucie.

Siłownia

Zajęcia na siłowni bardziej wybierają panowie dla wzmocnienia mięśni i wzrostu masy niż kobiety. Kobiety raczej wybierają trening cardio. Pamiętajmy jednak, że ćwiczenia siłowe należy wykonywać w ustalonych przez trenera seriach, zgodnie z poleceniami. Samodzielnie ustalając ćwiczenia na siłowni, nie osiągniemy wymaganych rezultatów, ponieważ nie mamy odpowiedniej wiedzy o tym, jak ułożyć sobie plan treningowy. Ważne jest to, aby ćwiczenia na siłowni wykonywać poprawnie, ponieważ w przypadku jakichkolwiek błędów możemy doznać kontuzji bądź urazów, które często długo się goją. Zajęcia na siłowni mogą być mniej lub bardziej męczące. To, ile czasu spędzimy na siłowni zależy od nas, minimalnie powinniśmy przeznaczyć półtorej godziny na trening siłowy.

Podsumowanie

Nadal nie wiesz, czy lepszym będzie fitness czy siłownia? Proponujemy wybrać się na przynajmniej jedne zajęcia fitness, jeżeli postawisz na ten wybór. W przeciwnym razie wybierzesz zajęcia na siłowni. A może jednak połączyć zajęcia fitness z treningiem na siłowni. Można połączyć, np. dwa treningi fitness i trening na siłowni w jednym tygodniu, a w drugim odwrotnie. Podejmowanie każdej formy ruchu jest dobre. Warto jest się ruszać dla naszego zdrowia, dla poprawy samopoczucia, czy ładnej sylwetki.