Basen z przeciwprądem – świetny sposób na trening pływacki w domu

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Lubisz pluskać się w basenie, ale przeszkadzają Ci weekendowe tłumy na pływalni? Pływasz wyczynowo i niemal każdy dzień rozpoczynasz od treningu w wodzie? A może lekarz zalecił Ci regularne pływanie dla odciążenia kręgosłupa? To doskonałe powody do tego, aby zainwestować w basen z przeciwprądem. Sprawdź, co to za technologia i jak wygląda trening w takim basenie.

Mówi się, że pływanie to sport dla wszystkich. Na basen uczęszczają zarówno najmłodsi pod opieką dorosłych (nawet niemowlęta!), jak i seniorzy pragnący dłużej zachować sprawność fizyczną. Obycie z wodą wyjdzie każdemu na dobre, ponieważ pływanie poprawia motorykę i koordynację ruchów, a przy tym odciąża kręgosłup i stawy. Nie bez znaczenia jest fakt, że ćwiczenia w wodzie pięknie kształtują sylwetkę, sprzyjają odchudzaniu i ujędrniają skórę.

Co więcej, wcale nie trzeba chodzić na publiczną pływalnię, żeby czerpać korzyści z treningu w wodzie! Przydomowe baseny z przeciwprądem to świetny sposób na dobrą kondycję bez karnetu, bez silnie chlorowanej wody i bez tłumów.

Przeciwprąd do basenu – na czym polega ta technologia?

Przeciwprąd to nic innego jak fala wodna powstająca pod wpływem pracy specjalnych dysz i pomp zabudowanych w ściankach basenu. W odróżnieniu od prądów tworzących się na rzece czy morzu, woda w basenie przepływa w sposób regularny i przewidywalny, a intensywność fali można zaprogramować stosownie do potrzeb.

Basen z przeciwprądem jest tak zaprojektowany, aby wyeliminować niepożądane zjawiska wirów wodnych i  fali powrotnej, które przeszkadzałyby w pływaniu. W dodatku prędkość prądu i interwały można regulować w szerokim zakresie, co pozwala na dopasowanie treningu stosownie do umiejętności i kondycji pływaka. Ponadto na elektronicznym panelu można sprawdzić liczbę spalonych kalorii, przebyty dystans i czas treningu.

Zwykły basen vs basen z przeciwprądem

W zwykłym basenie woda porusza się jedynie pod wpływem podmuchów wiatru i ruchów ciała człowieka. Podczas treningu musisz wielokrotnie przemierzać długość basenu, odpychać się od ścianek i zawracać. Niestety, wraz ze wzrostem umiejętności i zwiększeniem kondycji przydomowy basen przestaje być wyzwaniem.

Właśnie po to wymyślono przeciwprąd do basenu! Falująca woda stwarza znacznie większy opór, więc pływak musi bardziej wytężać mięśnie i użyć większej siły, aby pokonać dystans. Dodatkowo przeciwprąd zapewnia efektywność treningu, nawet jeśli użytkownik stoi w miejscu. Można w ten sposób uprawiać aqua aerobik, doskonalić technikę stylu pływackiego lub ćwiczyć z pomocą dodatkowego wyposażenia (uchwyty do ćwiczeń, zestaw wioślarski).

Lubisz pływać, ale czasami po prostu wolisz położyć się w wodzie i zapomnieć o otaczającym Cię świecie? Baseny z przeciwprądem często są tak skonstruowane, że oprócz przestrzeni służącej do pływania są wyposażone w siedziska do hydromasażu. Tym sposobem basen sprawdzi się także wówczas, gdy chcesz zrelaksować się po ciężkim tygodniu pracy albo rozluźnić mięśnie po intensywnym treningu.