6 ziół, które leczą cz. I

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

W dzisiejszym artykule przedstawimy wam 6 ziół, które dosłownie leczą nas z wielu chorób. Sprawdźcie, które warto spożywać i w jakich dolegliwościach.

Kłącze tataraku

Pobudza większą zdolność do wysiłku oraz zmniejsza ból. Obfituje w witaminę C i sole mineralne. Wykazuje również działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, moczopędne i żółciopędne, przeciwzapalne, ściągające i łagodnie przeciwbólowe. Ponadto pobudza wydzielanie soku żołądkowego.

Napar z kłącza tataraku stosuje się w dolegliwościach układu pokarmowego, kolki, wzdęć, nieżytu żołądka i jelit, niestrawności, biegunki, zaparć. Pobudza on także apetyt oraz wspomaga leczenie zapalenia dróg żółciowych oraz pęcherzyka żółciowego, kamicy żółciowej i choroby wrzodowej. Napar z kłącza tartaku przynosi ulgę w stanach zapalnych dróg moczowych jak i przy kamicy moczowej. Stosowany jest przy przeziębieniach i kaszlu, jako środek wykrztuśny a także rozgrzewający. Tatarak łagodnie uspokaja i ułatwia zasypianie. Płukanki tatarakowe łagodzą stany zapalne gardła i jamy ustnej. Wyciągi z tataraku wcierane w skórę głowy i włosy wzmacniają pasma oraz wspomagają leczenie łupieżu, natomiast kąpiele z ich dodatkiem uspokajają i rozgrzewają. 

Rzepnik pospolity

Pomaga nam na takie dolegliwości jak wzdęcia, nieżycie żołądka i jelit, osłabienie czynności wątroby, zastój żółci, atonii pęcherzyka żółciowego, zapalenie jamy ustnej, gardła i pochwy.

Na użytek wewnętrzny: Rzepik ma właściwości ściągające i odkażające, działa moczopędnie, przeciwzapalnie, przeciwcukrzycowo, zapierająco, przeciwkrwawieniowo, przeciwbiegunkowo, hamuje zbyt duży rozwój flory bakteryjnej w jelitach, zapobiega nadmiernemu złuszczaniu, żołądka jelit, reguluje przemianę materii.

Leczy: Biegunkę krwawą, krwioplucie, białkomocz, cukrzyca, astma, otyłość, schorzenia wątroby, puchlina wodna, artretyzm, reumatyzm, przeziębienia, upławy białe, robaki obłe, kolka nerkowa, kamica nerkowa, hemoroidy, trądzik, zapalenie spojówek, egzemy, zatrucia pokarmowe u dzieci, profilaktycznie angina, chroniczne schorzenia skóry.

Na użytek zewnętrzny: Wzmacnia błonę śluzową jamy ustnej i gardła przy awitaminozach, goi rany, łuszczycę, półpasiec, rozpędza i powoduje rozejście się wrzodu, ma właściwości ściągające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne. Leczy: Zapalenie jamy ustnej, zwiotczałe rany, zwichnięcia, kontuzje, pleśniawki, rany infekcyjne.

Perz właściwy

Czyści krew, ułatwia usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii. Pobudza wydzielanie moczu i ułatwia wydalanie z organizmu toksycznych produktów przemiany materii, a głównie mocznika. Zawarty w nim inozyt ma korzystny wpływ na wątrobę, przeciwdziała jej stłuszczeniu, powoduje obniżenie poziomu tłuszczów i cholesterolu we krwi, stąd przeciwmiażdżycowe działanie perzu. Łatwo przyswajalna krzemionka przeciwdziała procesom starzenia się tkanki łącznej skóry, chrząstek stawowych i starzenia. Zapobiega nadmiernej łamliwości i przepuszczalności naczyń. Perz może być stosowany w kamicy moczowej, w przypadkach upośledzonej czynności wydzielniczej nerek z towarzyszącymi obrzękami.

Pomaga w chorobach wątroby z wykazaną upośledzoną zdolnością do wytwarzania żółci oraz ze skłonnością do tworzenia kamieni w drogach żółciowych. Przynosi także poprawę przy miażdżycy i w chorobach stawów oraz kości, w gośćcu, a także w przypadku trądziku młodzieńczego. Zmniejsza niekorzystny wpływ długotrwałej antybiotykoterapii na przewód pokarmowy. Perz jest uważany za ziele przeciwcukrzycowe.

Przywrotnik pospolity

Pomaga przy zaburzeniach miesiączkowych, chorobach podbrzusza i dolegliwościach okresu przekwitania. Wzmacnia serce, zmniejsza nasilenie biegunki, reguluje wypróżnianie, hamuje rozwój bakterii, patogen, w żołądku zwiększa wytwarzanie soku żołądkowego, łaknienie i przyswajanie składników pokarmowych. Wewnętrznie stosuje się w przewlekłych nieżytach przewodu pokarmowego, wzdęcia, braku łaknienia, pomocnice w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Można stosować ją zewnętrznie w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła, w upławach i świądzie sromu, w zapaleniu spojówek, we wrzodziejącym nieżycie jelita grubego, na blizny, ubytki skórne, uszkodzenie naskórka. Usuwa osłabienie kończyn i pomaga przy niedokrwistości. Stosuje się go również przy skłonności do poronień. Kobiety powinny zażywać herbatę z tego zioła od trzeciego miesiąca ciąży. Jest to środek uniwersalny przy wszystkich schorzeniach kobiecych.

Leczy rany, ukłucia, nacięcia. Także dzieci o słabych mięśniach wzmocnią się znacznie przy systematycznym piciu tej herbaty. Kiedy połączymy przywrotnik z tasznikiem, to pomoże nam to przy zaniku mięśni i innych nieuleczalnych chorobach mięśni. Stosować też możemy te ziele przy stwardnieniu rozsianym.

W kosmetyce napar z przywrotnika działa ujędrniająco na skórę, zmniejsza zmarszczki, spłyca blizny i likwiduje przebarwienia i palmy.

Czosnek pospolity

Jest bakteriobójczy. W przewlekłych i podostrych stanach nieżytowych żołądka i jelit, zwłaszcza pochodzenia zakaźnego, w niedostatecznym wydzielaniu soków trawiennych, atonii przewodu pokarmowego, wzdęcia, odbijanie, ból brzucha, czerwonce, przewlekłe nie żyto oskrzeli, zakażenie gardła i krtani. Jest jeszcze pomocnicze przy zapaleniu płuc, ropniu płuc, krztuścu i innych stanach zakaźnych dróg oddechowych.

Pomaga przy podwyższonym ciśnieniu krwi, postępującej miażdżycy naczyń krwionośnych oraz w zanikowym nieżycie żołądka i jelit, osłabienie żółciotwórcze i odtruwające wątrobę. Lepszy przepływ krwi, doprowadzenie tlenu, wpływ na stan naczyń mózgowych.

Przeciw wskazania: ostry nieżyt żołądka i jelit, hipotonia, okres karmienia.

Aloes uzbrojony

Pomaga w stanach zapalnych i zwyrodnienia rogówki oraz siatkówki. Ma wpływ też na zanik nerwu wzrokowego, zmętnieniu rogówki i po przeszczepie rogówki.

Zewnętrznie: Oparzenia termiczne oraz promieniami, owrzodzenia, pęknięcia skóry, wysypki alergiczne i ropne, ukłucia insektów, nerwobóle, blizny, odmroziny, uszkodzenia naskórka, owrzodzenia podudzi. Pomaga również w takich chorobach jak: zapalenie śluzówki jamy, nieżycie nosa, zapalenie zatok bocznych nosa, zapalenie sromu i pochwy.

Przeciw wskazania: ciężka niedomaga serca, ciąży od 7 miesiąca, nadciśnienie, ostry nieżyt żołądka, ciężkie schodzenie nerek, krwotoki wewnętrzne.